V Pelhřimově se uskutečnil slavnostní večer k výročí slavného rodáka a historika Josefa Dobiáše

09.10.2018
Historik, klasický filolog a pelhřimovský rodák se vrací domů. Tak zněl podtitul slavnostního večera spojeného s vernisáží výstavy o akademiku Josefu Dobiášovi, který se uskutečnil ve čtvrtek 4. října v pelhřimovském Divadle L. Lipského při příležitosti 130. výročí Dobiášova narození. Josef Dobiáš (1888 – 1972) je ve svém rodišti znám především díky „Dějinám královského města Pelhřimova a jeho okolí“, monumentálnímu šestisvazkovému dílu, čítajícímu dohromady přes 4600 stran textu a vycházejícímu v letech 1927–1970, jež napsal z lásky k rodnému kraji. Regionální historie ale nebyla nejvýznamnější náplní jeho vědecké práce, zejména ve svém hlavním oboru – starověkých dějinách – dosáhl mezinárodního uznání.

Během diskusního večera přiblížili Josefa Dobiáše autorky výstavy  Hana Kábová (archiv Akademie věd ČR), Ivana Koucká (Univerzita Palackého v Olomouci), Bohumil Jiroušek (Jihočeská univerzita České Budějovice), Miroslava Kvášová (Muzeum Vysočiny Pelhřimov), Zdeněk Martínek (Státní okresní archiv Pelhřimov), Lenka Martínková (Jihočeská univerzita Č. Budějovice) a Jiří Militký (Národní muzeum Praha), kteří podrobněji pohovořili o jeho rodinném zázemí, manželství, vědecké práci i zálibách v cestování a numismatice. Mimo jiné zaznělo, že profesor Dobiáš byl na své žáky velmi náročný, ale měl k nim vřelý vztah a oni ho měli rádi. Jeho současníci ho viděli jako „člověka rozumu a citu, vyrovnaného a vnitřně klidného“.

Další součástí večera pak byla neformální diskuse a prohlídka výstavy o Josefu Dobiášovi ve foyer divadla. Tato výstava je od 5. října do 31. října umístěna v zámku pánů z Říčan Muzea Vysočiny Pelhřimov.

Převzato ODTUD

Aktuálně z Pelhřimovska